Asus Zenfone 6 ZS630KL
9.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Asus Zenfone 6 ZS630KL is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 6 ZS630KL at 9.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
10.0
display
9.0
design
10.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 159.1 x 75.4 x 9.2 mm (6.26 x 2.97 x 0.36 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 6), back glass (Gorilla Glass), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6, DCI-P3 100% HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), ZenUI 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 13 MP, f/2.4, 11mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, auto panorama (motorized rotation) |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@30fps, 720p@480fps; gyro-EIS (except @240/480fps) |
| Dual | Motorized flip-up main camera module |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic DTS Headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4.0) Power bank/Reverse charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Twilight Silver |
| Models | ASUS_I01WD, ZS630KL, I01WD |
| Price | About 543 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 6 ZS630KL released?
The Asus Zenfone 6 ZS630KL was announced 2019, May.
What is the Asus Zenfone 6 ZS630KL's display size?
The Asus Zenfone 6 ZS630KL has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 6 ZS630KL have?
The Asus Zenfone 6 ZS630KL is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 6 ZS630KL have?
The Asus Zenfone 6 ZS630KL is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 6 ZS630KL have?
The Asus Zenfone 6 ZS630KL features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Asus Zenfone 6 ZS630KL battery capacity?
The Asus Zenfone 6 ZS630KL has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 6 ZS630KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 6 ZS630KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 6 ZS630KL run?
The Asus Zenfone 6 ZS630KL runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), ZenUI 6).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 6 ZS630KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 6 ZS630KL at 9.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.