Asus Zenfone Go ZB552KL
6.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZB552KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZB552KL at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 153.4 x 76.4 x 10.9 mm (6.04 x 3.01 x 0.43 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Glamor Red, Sheer Gold, Glacier Gray, Silver Blue |
| Models | X007D |
| Price | About 89 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZB552KL released?
The Asus Zenfone Go ZB552KL was announced 2017, May.
What is the Asus Zenfone Go ZB552KL's display size?
The Asus Zenfone Go ZB552KL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZB552KL have?
The Asus Zenfone Go ZB552KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZB552KL have?
The Asus Zenfone Go ZB552KL is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZB552KL have?
The Asus Zenfone Go ZB552KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZB552KL battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZB552KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZB552KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZB552KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZB552KL run?
The Asus Zenfone Go ZB552KL runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZB552KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZB552KL at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.