Asus Zenfone Go ZB690KG
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.9 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3480 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZB690KG is a tablet announced 2016. Key specs include a 6.9 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core chipset, a 5 MP main camera, a 3480 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZB690KG at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 188 x 101.4 x 8.9 mm (7.40 x 3.99 x 0.35 in) |
| Weight | 270 g (9.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.9 inches, 134.0 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~172 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3480 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier Grey, Pearl White |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZB690KG released?
The Asus Zenfone Go ZB690KG was announced 2016, December.
What is the Asus Zenfone Go ZB690KG's display size?
The Asus Zenfone Go ZB690KG has a 6.9 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZB690KG have?
The Asus Zenfone Go ZB690KG comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZB690KG have?
The Asus Zenfone Go ZB690KG is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZB690KG have?
The Asus Zenfone Go ZB690KG features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZB690KG battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZB690KG has a 3480 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZB690KG support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZB690KG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZB690KG run?
The Asus Zenfone Go ZB690KG runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZB690KG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZB690KG at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.