Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8937 Snapdragon chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 71.8 x 8.2 mm (5.80 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 69 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL released?
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL was announced 2018, October.
What is the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL's display size?
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL have?
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL have?
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL have?
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL battery capacity?
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL support 5G?
No, the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL run?
The Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo).
What is AppsApk's rating for the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus ZenFone Lite (L1) ZA551KL at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.