Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 71.8 x 8.2 mm (5.80 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 Oreo (Go edition); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Blue, Rose Pink, Shimmer Gold, Midnight Black |
| Models | X00RD, ZA550KL |
| Price | About 104 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL released?
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL was announced 2018, May.
What is the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL's display size?
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL have?
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL have?
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL is available with 16GB / 1GB / 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL have?
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL battery capacity?
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL support 5G?
No, the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL run?
The Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL runs Android 8.0 (full: Android 8.0 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus ZenFone Live (L1) ZA550KL at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN