Asus Zenfone Live ZB501KL
7.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2650 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenfone Live ZB501KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 chipset, a 13 MP main camera, a 2650 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Live ZB501KL at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 141.2 x 71.7 x 8 mm (5.56 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); ZenUI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Shimmer Gold/Rose, Pink/Navy Black |
| Models | A007 |
| Price | About 222 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Live ZB501KL released?
The Asus Zenfone Live ZB501KL was announced 2017, February.
What is the Asus Zenfone Live ZB501KL's display size?
The Asus Zenfone Live ZB501KL has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Live ZB501KL have?
The Asus Zenfone Live ZB501KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Live ZB501KL have?
The Asus Zenfone Live ZB501KL is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Live ZB501KL have?
The Asus Zenfone Live ZB501KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Live ZB501KL battery capacity?
The Asus Zenfone Live ZB501KL has a 2650 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Live ZB501KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Live ZB501KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Live ZB501KL run?
The Asus Zenfone Live ZB501KL runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Live ZB501KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Live ZB501KL at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.