Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL
7.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8
Sponsored
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8. AppsApk rates the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
9.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) - A version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 70.9 x 8.7 mm (5.80 x 2.79 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 88.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 16:10 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8 (Oreo); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Dual | 13 MP, f/2.0, PDAF 8 MP, 17mm (ultrawide) |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 8 MP, f/2.2, 25mm (wide) or 13 MP, f/2.2, 35mm (normal) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deepsea Black, Sunlight Gold, Ruby Red |
| Models | X00PD |
| Price | About 97 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL released?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL was announced 2018, February.
What is the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL's display size?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL has a 5.5 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL have?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL have?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL have?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL battery capacity?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL run?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL runs Android 8 (full: Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max (M1) ZB555KL at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN