Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL
8.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL at 8.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 76.3 x 7.7 mm (6.24 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, 1.12µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | X01AD |
| Price | $161.59 |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL released?
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL was announced 2018, December.
What is the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL's display size?
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL have?
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL have?
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL have?
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL battery capacity?
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL run?
The Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max (M2) ZB633KL at 8.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN