Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 1080×2246
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm Snapdragon SiP 1 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 76.2 x 8.4 mm (6.27 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 98.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~398 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon SiP 1 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25μm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, Silver, Blue, Black |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL released?
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL was announced 2019, March.
What is the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL's display size?
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL has a 6.26 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL have?
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL have?
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL have?
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL battery capacity?
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL run?
The Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max Plus (M2) ZB634KL at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.