Asus Zenfone Max ZC550KL
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone Max ZC550KL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Max ZC550KL at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA - India |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - India , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 77.5 x 10.6 mm (6.14 x 3.05 x 0.42 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Z010D |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max ZC550KL released?
The Asus Zenfone Max ZC550KL was announced 2015, August.
What is the Asus Zenfone Max ZC550KL's display size?
The Asus Zenfone Max ZC550KL has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max ZC550KL have?
The Asus Zenfone Max ZC550KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max ZC550KL have?
The Asus Zenfone Max ZC550KL is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max ZC550KL have?
The Asus Zenfone Max ZC550KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Max ZC550KL battery capacity?
The Asus Zenfone Max ZC550KL has a 5000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max ZC550KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Max ZC550KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max ZC550KL run?
The Asus Zenfone Max ZC550KL runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max ZC550KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max ZC550KL at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.