Asus Zenfone Pegasus 3
6.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenfone Pegasus 3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Pegasus 3 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 73.7 x 8.6 mm (5.89 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 158.4 g (5.57 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, silver, gray, rose gold |
| Models | X008, X008DB |
| Price | 231 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Pegasus 3 released?
The Asus Zenfone Pegasus 3 was announced 2016, June.
What is the Asus Zenfone Pegasus 3's display size?
The Asus Zenfone Pegasus 3 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Pegasus 3 have?
The Asus Zenfone Pegasus 3 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Pegasus 3 have?
The Asus Zenfone Pegasus 3 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Pegasus 3 have?
The Asus Zenfone Pegasus 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Pegasus 3 battery capacity?
The Asus Zenfone Pegasus 3 has a 4100 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Pegasus 3 support 5G?
No, the Asus Zenfone Pegasus 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Pegasus 3 run?
The Asus Zenfone Pegasus 3 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Pegasus 3?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Pegasus 3 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.