Asus Zenfone Selfie ZD551KL
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Selfie ZD551KL at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
4.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 6(900), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) - USA , LTE band 1(2100), 3(1800) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.5 x 77.2 x 10.8 mm (6.16 x 3.04 x 0.43 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3", Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pure White, Chic Pink, Aqua Blue |
| Models | Z00UD, Z00UDH, Z00UDC |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Selfie ZD551KL released?
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL was announced 2015, June.
What is the Asus Zenfone Selfie ZD551KL's display size?
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Selfie ZD551KL have?
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Selfie ZD551KL have?
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Selfie ZD551KL have?
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Selfie ZD551KL battery capacity?
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Selfie ZD551KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Selfie ZD551KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Selfie ZD551KL run?
The Asus Zenfone Selfie ZD551KL runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Selfie ZD551KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Selfie ZD551KL at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.