Asus Zenfone V V520KL
7.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7
Sponsored
The Asus Zenfone V V520KL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 23 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7. AppsApk rates the Asus Zenfone V V520KL at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 146.6 x 72.6 x 7.6 mm (5.77 x 2.86 x 0.30 in) |
| Weight | 147.1 g (5.19 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7 (Nougat); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 37 min (Quick Charge 2.0) USB Power Delivery 2.0 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sapphire Black |
| Models | A006 |
| Price | About 555 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone V V520KL released?
The Asus Zenfone V V520KL was announced 2017, September.
What is the Asus Zenfone V V520KL's display size?
The Asus Zenfone V V520KL has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone V V520KL have?
The Asus Zenfone V V520KL comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone V V520KL have?
The Asus Zenfone V V520KL is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone V V520KL have?
The Asus Zenfone V V520KL features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Asus Zenfone V V520KL battery capacity?
The Asus Zenfone V V520KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone V V520KL support 5G?
No, the Asus Zenfone V V520KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone V V520KL run?
The Asus Zenfone V V520KL runs Android 7 (full: Android 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone V V520KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone V V520KL at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.