Asus Zenfone Zoom ZX551ML
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.5 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone Zoom ZX551ML at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4+ 250/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 78.8 x 12 mm (6.26 x 3.10 x 0.47 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Intel Atom Z3590 |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Periscope zoom 13 MP: 28mm, f/2.7 - 84mm, f/4.8; Laser AF, OIS, 3x optical zoom |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 40 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pure Black, Ceramic White |
| Models | Z00XS |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Zoom ZX551ML released?
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML was announced 2015, September.
What is the Asus Zenfone Zoom ZX551ML's display size?
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Zoom ZX551ML have?
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Zoom ZX551ML have?
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Zoom ZX551ML have?
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML features a 13 MP main camera. Specifications: Periscope zoom 13 MP: 28mm.
What is the Asus Zenfone Zoom ZX551ML battery capacity?
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Zoom ZX551ML support 5G?
No, the Asus Zenfone Zoom ZX551ML does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Zoom ZX551ML run?
The Asus Zenfone Zoom ZX551ML runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Zoom ZX551ML?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Zoom ZX551ML at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.