Asus Zenpad 10 Z300C
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4890 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenpad 10 Z300C is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core chipset, a 5 MP main camera, a 4890 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 10 Z300C at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 251.6 x 172 x 7.9 mm (9.91 x 6.77 x 0.31 in) |
| Weight | 510 g (1.12 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom x3-C3200 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF 2 MP, no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | VGA |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4890 mAh battery (18 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Aurora Metallic |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 10 Z300C released?
The Asus Zenpad 10 Z300C was announced 2015, June.
What is the Asus Zenpad 10 Z300C's display size?
The Asus Zenpad 10 Z300C has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 10 Z300C have?
The Asus Zenpad 10 Z300C comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 10 Z300C have?
The Asus Zenpad 10 Z300C is available with 8GB / 2GB / 16GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 10 Z300C have?
The Asus Zenpad 10 Z300C features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenpad 10 Z300C battery capacity?
The Asus Zenpad 10 Z300C has a 4890 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 10 Z300C support 5G?
No, the Asus Zenpad 10 Z300C does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Zenpad 10 Z300C run?
The Asus Zenpad 10 Z300C runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 10 Z300C?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 10 Z300C at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.