Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4680 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.9 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) chipset, a 8 MP main camera, a 4680 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 18(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 205.4 x 136.4 x 7.6 mm (8.09 x 5.37 x 0.30 in) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS sound DTS headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4680 mAh battery (18 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL released?
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL was announced 2016, December.
What is the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL's display size?
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL have?
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL have?
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL have?
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL battery capacity?
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL has a 4680 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL support 5G?
No, the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL run?
The Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.