Asus Zenpad 3S 10 Z500M
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5900 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M is a tablet announced 2016. Key specs include a 9.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (2x2.1 GHz Cortex-A72 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 5900 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 3S 10 Z500M at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 240.5 x 163.7 x 7.2 mm (9.47 x 6.44 x 0.28 in) |
| Weight | 430 g (15.17 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT8176 |
| CPU | Hexa-core (2x2.1 GHz Cortex-A72 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GX6250 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes; GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5900 mAh battery (22 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver, Grey |
| Models | P027 |
| Price | About 375 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 3S 10 Z500M released?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M was announced 2016, July.
What is the Asus Zenpad 3S 10 Z500M's display size?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 3S 10 Z500M have?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 3S 10 Z500M have?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 3S 10 Z500M have?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenpad 3S 10 Z500M battery capacity?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M has a 5900 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 3S 10 Z500M support 5G?
No, the Asus Zenpad 3S 10 Z500M does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Zenpad 3S 10 Z500M run?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500M runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 3S 10 Z500M?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 3S 10 Z500M at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.