Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4680 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL is a tablet announced 2017. Key specs include a 7.9 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4680 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 6.9 mm thickness |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS sound DTS headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4680 mAh battery (18 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL released?
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL was announced 2017, May.
What is the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL's display size?
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL have?
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL have?
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL have?
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL battery capacity?
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL has a 4680 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL support 5G?
No, the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL run?
The Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 3s 8.0 Z582KL at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.