Asus Zenpad 7.0 Z370CG
5.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core chipset, a 8 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 7.0 Z370CG at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 189 x 110.9 x 8.7 mm (7.44 x 4.37 x 0.34 in) |
| Weight | 272 g (9.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom x3-C3230 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery (13 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Aurora Metallic |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 7.0 Z370CG released?
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG was announced 2015, August.
What is the Asus Zenpad 7.0 Z370CG's display size?
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 7.0 Z370CG have?
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 7.0 Z370CG have?
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 7.0 Z370CG have?
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenpad 7.0 Z370CG battery capacity?
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG has a 3500 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 7.0 Z370CG support 5G?
No, the Asus Zenpad 7.0 Z370CG does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenpad 7.0 Z370CG run?
The Asus Zenpad 7.0 Z370CG runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 7.0 Z370CG?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 7.0 Z370CG at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.