Asus Zenpad 8.0 Z380KL
7.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core (4x Cortex-A53 & 4x Cortex-A53) chipset, a 5 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 8.0 Z380KL at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 209 x 123 x 8.5 mm (8.23 x 4.84 x 0.33 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 1 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x Cortex-A53 & 4x Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery (15.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Aurora Metallic |
| Models | P024 |
| Price | About 308 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 8.0 Z380KL released?
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL was announced 2015, June.
What is the Asus Zenpad 8.0 Z380KL's display size?
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 8.0 Z380KL have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 8.0 Z380KL have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 8.0 Z380KL have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the Asus Zenpad 8.0 Z380KL battery capacity?
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 8.0 Z380KL support 5G?
No, the Asus Zenpad 8.0 Z380KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenpad 8.0 Z380KL run?
The Asus Zenpad 8.0 Z380KL runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 8.0 Z380KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 8.0 Z380KL at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.