Asus Zenpad 8.0 Z380M
1.0/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2016Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenpad 8.0 Z380M is a tablet announced 2016. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a 5 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 8.0 Z380M at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
display
1.0
design
1.0
connectivity
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 209 x 123 x 8.5 mm (8.23 x 4.84 x 0.33 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| CPU | Mediatek MT8163 (28 nm) |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound DTS Headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery (15.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Dark Gray, Pearl White, Rose Gold |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 8.0 Z380M released?
The Asus Zenpad 8.0 Z380M was announced 2016, April.
What is the Asus Zenpad 8.0 Z380M's display size?
The Asus Zenpad 8.0 Z380M has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 8.0 Z380M have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380M is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 8.0 Z380M have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380M is available with 8GB / 1GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 8.0 Z380M have?
The Asus Zenpad 8.0 Z380M features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenpad 8.0 Z380M battery capacity?
The Asus Zenpad 8.0 Z380M has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 8.0 Z380M support 5G?
No, the Asus Zenpad 8.0 Z380M does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Zenpad 8.0 Z380M run?
The Asus Zenpad 8.0 Z380M runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 8.0 Z380M?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 8.0 Z380M at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN