Asus Zenpad C 7.0
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenpad C 7.0 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core chipset, a 5 MP main camera, a 3450 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenpad C 7.0 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Z170CG |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 189 x 108 x 8.4 mm (7.44 x 4.25 x 0.33 in) |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom x3-C3200 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 or 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3450 mAh battery (13 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Aurora Metallic |
| Price | About 140 EUR |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad C 7.0 released?
The Asus Zenpad C 7.0 was announced 2015, June.
What is the Asus Zenpad C 7.0's display size?
The Asus Zenpad C 7.0 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad C 7.0 have?
The Asus Zenpad C 7.0 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad C 7.0 have?
The Asus Zenpad C 7.0 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad C 7.0 have?
The Asus Zenpad C 7.0 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenpad C 7.0 battery capacity?
The Asus Zenpad C 7.0 has a 3450 mAh battery.
Does the Asus Zenpad C 7.0 support 5G?
No, the Asus Zenpad C 7.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenpad C 7.0 run?
The Asus Zenpad C 7.0 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad C 7.0?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad C 7.0 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.