Asus Zenpad S 8.0 Z580CA
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3950 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core chipset, a 8 MP main camera, a 3950 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 203.2 x 134.5 x 6.6 mm (8.0 x 5.30 x 0.26 in) |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~320 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3560 or Z3580 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| GPS | Yes, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3950 mAh battery (15.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 488 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA released?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA was announced 2015, June.
What is the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA's display size?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA has a 8.0 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA have?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA is available with 2 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA have?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA have?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA battery capacity?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA has a 3950 mAh battery.
Does the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA support 5G?
No, the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA run?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580CA runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad S 8.0 Z580CA at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.