Asus Zenpad Z10 ZT500KL
5.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery7800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL is a tablet announced 2016. Key specs include a 9.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) chipset, a 8 MP main camera, a 7800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenpad Z10 ZT500KL at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE |
| 2G bands | N/A |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 242.3 x 166.1 x 7.1 mm (9.54 x 6.54 x 0.28 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 330 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad Z10 ZT500KL released?
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL was announced 2016, October.
What is the Asus Zenpad Z10 ZT500KL's display size?
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad Z10 ZT500KL have?
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad Z10 ZT500KL have?
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad Z10 ZT500KL have?
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenpad Z10 ZT500KL battery capacity?
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL has a 7800 mAh battery.
Does the Asus Zenpad Z10 ZT500KL support 5G?
No, the Asus Zenpad Z10 ZT500KL does not support 5G. Supported network technologies: LTE.
What operating system does the Asus Zenpad Z10 ZT500KL run?
The Asus Zenpad Z10 ZT500KL runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad Z10 ZT500KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad Z10 ZT500KL at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.