Asus Zenpad Z8
1.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4680 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenpad Z8 is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) chipset, a 8 MP main camera, a 4680 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenpad Z8 at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
display
1.0
design
1.0
connectivity
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | LTE |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 205.2 mm x 136.4 mm x X mm x |
| Weight | 320.1 g (11.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM (built-in) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS-HD |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4680 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad Z8 released?
The Asus Zenpad Z8 was announced 2016, June.
What is the Asus Zenpad Z8's display size?
The Asus Zenpad Z8 has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad Z8 have?
The Asus Zenpad Z8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad Z8 have?
The Asus Zenpad Z8 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad Z8 have?
The Asus Zenpad Z8 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenpad Z8 battery capacity?
The Asus Zenpad Z8 has a 4680 mAh battery.
Does the Asus Zenpad Z8 support 5G?
No, the Asus Zenpad Z8 does not support 5G. Supported network technologies: LTE.
What operating system does the Asus Zenpad Z8 run?
The Asus Zenpad Z8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad Z8?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad Z8 at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN