Asus Zenpad Z8s ZT582KL
7.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4680 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL is a tablet announced 2017. Key specs include a 7.9 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 chipset, a 13 MP main camera, a 4680 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Asus Zenpad Z8s ZT582KL at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
display
8.0
design
7.0
connectivity
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 204 x 133.9 x 6.9 mm (8.03 x 5.27 x 0.27 in) |
| Weight | 306 g (10.79 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS HD sound DTS headphone X |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4680 mAh battery (18 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 174 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad Z8s ZT582KL released?
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL was announced 2017, August.
What is the Asus Zenpad Z8s ZT582KL's display size?
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad Z8s ZT582KL have?
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad Z8s ZT582KL have?
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad Z8s ZT582KL have?
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenpad Z8s ZT582KL battery capacity?
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL has a 4680 mAh battery.
Does the Asus Zenpad Z8s ZT582KL support 5G?
No, the Asus Zenpad Z8s ZT582KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenpad Z8s ZT582KL run?
The Asus Zenpad Z8s ZT582KL runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad Z8s ZT582KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad Z8s ZT582KL at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.