Eten glofiish DX900
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 480×640
- Camera3.15 MP
- Memory—
- BatteryHTML (PocketIE)
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The Eten glofiish DX900 is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a Samsung S3C 6400 533 MHz chipset, and a 3.15 MP main camera. AppsApk rates the Eten glofiish DX900 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, June. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 106 x 60.5 x 17 mm (4.17 x 2.38 x 0.67 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung S3C 6400 533 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | HTML (PocketIE) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 358 USD |
● Questions about this phone
When was the Eten glofiish DX900 released?
The Eten glofiish DX900 was announced 2008, June. Released 2008, December.
What is the Eten glofiish DX900's display size?
The Eten glofiish DX900 has a 2.8 inches display with 480 x 640 pixels resolution.
What camera does the Eten glofiish DX900 have?
The Eten glofiish DX900 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
Does the Eten glofiish DX900 support 5G?
No, the Eten glofiish DX900 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Eten glofiish DX900 run?
The Eten glofiish DX900 runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the Eten glofiish DX900?
AppsApk's editorial team rates the Eten glofiish DX900 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.