Eten glofiish M750
2.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 320×240
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1530 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.0 Professional
Sponsored
The Eten glofiish M750 is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a Samsung S3C 2442 500 MHz chipset, a 2 MP main camera, and a 1530 mAh battery. AppsApk rates the Eten glofiish M750 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, April. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109.5 x 59 x 17.5 mm (4.31 x 2.32 x 0.69 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | Samsung S3C 2442 500 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 2 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| USB | miniUSB |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Eten glofiish M750 released?
The Eten glofiish M750 was announced 2008, April. Released 2008.
What is the Eten glofiish M750's display size?
The Eten glofiish M750 has a 2.8 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the Eten glofiish M750 have?
The Eten glofiish M750 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Eten glofiish M750 battery capacity?
The Eten glofiish M750 has a 1530 mAh battery.
Does the Eten glofiish M750 support 5G?
No, the Eten glofiish M750 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Eten glofiish M750 run?
The Eten glofiish M750 runs Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional.
What is AppsApk's rating for the Eten glofiish M750?
AppsApk's editorial team rates the Eten glofiish M750 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.