Eten glofiish V900
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 480×640
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1530 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The Eten glofiish V900 is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a Samsung 667 MHz chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1530 mAh battery. AppsApk rates the Eten glofiish V900 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, June. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 106 x 60.5 x 17 mm (4.17 x 2.38 x 0.67 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | Samsung 667 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 660 USD |
● Questions about this phone
When was the Eten glofiish V900 released?
The Eten glofiish V900 was announced 2008, June. Released 2008, December.
What is the Eten glofiish V900's display size?
The Eten glofiish V900 has a 2.8 inches display with 480 x 640 pixels resolution.
What camera does the Eten glofiish V900 have?
The Eten glofiish V900 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Eten glofiish V900 battery capacity?
The Eten glofiish V900 has a 1530 mAh battery.
Does the Eten glofiish V900 support 5G?
No, the Eten glofiish V900 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Eten glofiish V900 run?
The Eten glofiish V900 runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the Eten glofiish V900?
AppsApk's editorial team rates the Eten glofiish V900 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.