i-mobile i858
2.6/ 10
Announced 2010. Released 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.0
Sponsored
The i-mobile i858 is a smartphone announced 2010. Released 2010. Key specs include a 4.3 inches display, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.0. AppsApk rates the i-mobile i858 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
LAUNCH | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120 x 67 x 12.8 mm (4.72 x 2.64 x 0.50 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~65.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.0 (Donut) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Proprietary |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the i-mobile i858 released?
The i-mobile i858 was announced 2010. Released 2010.
What is the i-mobile i858's display size?
The i-mobile i858 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the i-mobile i858 have?
The i-mobile i858 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the i-mobile i858 battery capacity?
The i-mobile i858 has a 1500 mAh battery.
Does the i-mobile i858 support 5G?
No, the i-mobile i858 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the i-mobile i858 run?
The i-mobile i858 runs Android 2.0 (full: Android 2.0 (Donut)).
What is AppsApk's rating for the i-mobile i858?
AppsApk's editorial team rates the i-mobile i858 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.