Nvidia Shield K1
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 1920×1200
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5200 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Nvidia Shield K1 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Nvidia Shield K1 - Full tablet specifications chipset, a 5 MP main camera, a 5200 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Nvidia Shield K1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 221 x 126 x 9.2 mm (8.70 x 4.96 x 0.36 in) |
| Weight | 356 g (12.56 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Nvidia Tegra K1 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A15 |
| GPU | ULP GeForce Kepler (192 cores) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dual bass reflex port |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5200 mAh battery (19.75 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Nvidia Shield K1 released?
The Nvidia Shield K1 was announced 2015, November.
What is the Nvidia Shield K1's display size?
The Nvidia Shield K1 has a 8.0 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Nvidia Shield K1 have?
The Nvidia Shield K1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nvidia Shield K1 have?
The Nvidia Shield K1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nvidia Shield K1 have?
The Nvidia Shield K1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nvidia Shield K1 battery capacity?
The Nvidia Shield K1 has a 5200 mAh battery.
Does the Nvidia Shield K1 support 5G?
No, the Nvidia Shield K1 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Nvidia Shield K1 run?
The Nvidia Shield K1 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Nvidia Shield K1?
AppsApk's editorial team rates the Nvidia Shield K1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN