Sewon SGD-1050
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2004Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×128
- CameraVGA
- Memory—
- Battery900 mAh
- OS—
Sponsored
The Sewon SGD-1050 is a smartphone announced 2004. A 900 mAh battery. AppsApk rates the Sewon SGD-1050 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 82 x 44 x 21 mm (3.23 x 1.73 x 0.83 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | STN, 65K colors |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Colors |
● Questions about this phone
When was the Sewon SGD-1050 released?
The Sewon SGD-1050 was announced 2004, Q2.
What is the Sewon SGD-1050 battery capacity?
The Sewon SGD-1050 has a 900 mAh battery.
Does the Sewon SGD-1050 support 5G?
No, the Sewon SGD-1050 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Sewon SGD-1050?
AppsApk's editorial team rates the Sewon SGD-1050 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.