Sewon SRS-3300
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 128×160
- CameraVGA
- Memory—
- Battery720 mAh
- OS—
Sponsored
The Sewon SRS-3300 is a smartphone announced 2005. A 720 mAh battery. AppsApk rates the Sewon SRS-3300 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 72 x 39 x 26.5 mm (2.83 x 1.54 x 1.04 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Colors |
● Questions about this phone
When was the Sewon SRS-3300 released?
The Sewon SRS-3300 was announced 2005, Q1.
What is the Sewon SRS-3300 battery capacity?
The Sewon SRS-3300 has a 720 mAh battery.
Does the Sewon SRS-3300 support 5G?
No, the Sewon SRS-3300 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Sewon SRS-3300?
AppsApk's editorial team rates the Sewon SRS-3300 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.