Spice Fire One (Mi-FX-1)
3.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1400 mAh
- OSFirefox OS
Sponsored
The Spice Fire One (Mi-FX-1) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, a 1.0 GHz chipset, a 1.3 MP main camera, and a 1400 mAh battery. AppsApk rates the Spice Fire One (Mi-FX-1) at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available |
BODY | |
| Dimensions | 115.6 x 62 x 11.2 mm (4.55 x 2.44 x 0.44 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox OS |
| Chipset | Spreadtrum |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 4 GB |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Orange |
● Questions about this phone
When was the Spice Fire One (Mi-FX-1) released?
The Spice Fire One (Mi-FX-1) was announced 2014, August.
What is the Spice Fire One (Mi-FX-1)'s display size?
The Spice Fire One (Mi-FX-1) has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the Spice Fire One (Mi-FX-1) have?
The Spice Fire One (Mi-FX-1) features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Spice Fire One (Mi-FX-1) battery capacity?
The Spice Fire One (Mi-FX-1) has a 1400 mAh battery.
Does the Spice Fire One (Mi-FX-1) support 5G?
No, the Spice Fire One (Mi-FX-1) does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Spice Fire One (Mi-FX-1) run?
The Spice Fire One (Mi-FX-1) runs Firefox OS.
What is AppsApk's rating for the Spice Fire One (Mi-FX-1)?
AppsApk's editorial team rates the Spice Fire One (Mi-FX-1) at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.