Spice Smart Flo 359 (Mi-359)
4.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Spice Smart Flo 359 (Mi-359) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
BODY | |
| Dimensions | 117.5 x 62.9 x 12 mm (4.63 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6571 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@25fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Grey, Silver |
| Price | About 64 USD |
● Questions about this phone
When was the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) released?
The Spice Smart Flo 359 (Mi-359) was announced 2014, August.
What is the Spice Smart Flo 359 (Mi-359)'s display size?
The Spice Smart Flo 359 (Mi-359) has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) have?
The Spice Smart Flo 359 (Mi-359) features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) battery capacity?
The Spice Smart Flo 359 (Mi-359) has a 1400 mAh battery.
Does the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) support 5G?
No, the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) run?
The Spice Smart Flo 359 (Mi-359) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Spice Smart Flo 359 (Mi-359)?
AppsApk's editorial team rates the Spice Smart Flo 359 (Mi-359) at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.