Xbox One S
6.6/ 10
Updated Feb 2020
- Network—
- Display—
- Camera—
- Memory—
- Battery—
- OS—
Sponsored
The Xbox One S is a game console. A 1.75GHz 8-core AMD custom “Jaguar” CPU";}i chipset. AppsApk rates the Xbox One S at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
storage
6.0
ram
8.0
price
6.0
internet-subscription
7.0
game-variety
6.0
Full specifications
Hardware | |
|---|---|
| CPU | 1.75GHz 8-core AMD custom “Jaguar” CPU ";i: |
Console Display | |
| Integrated Display | NA |
| 4K Support | Yes (video playback only) |
| HDR Support | Yes |
Console Connectivity | |
| USB | 3.0 |
| Optical Drive | 4K/HDR Blu-ray drive |
| Networking | Gigabit Ethernet, Wi-Fi A/B/G/N/AC 2.4GHz and 5GHz |
| Internet Subscription | Xbox Live required to play online |
| Ports | Power, HDMI 2.0a in, HDMI 2.0a out, 3x USB 3.0, S/PDIF, IR out |
● Questions about this phone
What is AppsApk's rating for the Xbox One S?
AppsApk's editorial team rates the Xbox One S at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.