| Optical Drive | Blu-ray/DVD |
| Networking | Gigabit Ethernet, Wi-Fi A/B/G/N 2.4GHz and 5GHz |
| Internet Subscription | Xbox Live required to play online |
| Ports | Power, HDMI in, HDMI out, 3x USB 3.0, S/PDIF, Kinect port, IR out |
| USB | 3.0 |
| 4K Support | No |
| HDR Support | No |
| Integrated Display | NA |
| CPU | 1.75GHz 8-core AMD custom “Jaguar” CPU |
| GPU | Integrated AMD graphics clocked at 853MHz with 1.31 teraflops of performance |
| RAM | 8GB DDR3 |
| Storage | 500GB (5,400rpm) hard drive, supports external hard drive storage |