Xbox One X
7.4/ 10
Updated Feb 2020
- Network—
- Display—
- Camera—
- Memory—
- Battery—
- OS—
Sponsored
The Xbox One X is a game console. A 2.3GHz 8-core AMD custom “Jaguar” CPU";}i chipset. AppsApk rates the Xbox One X at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
storage
7.0
ram
7.0
price
8.0
internet-subscription
7.0
game-variety
8.0
Full specifications
Hardware | |
|---|---|
| CPU | 2.3GHz 8-core AMD custom “Jaguar” CPU ";i: |
Console Display | |
| Integrated Display | NA |
| 4K Support | Yes |
| HDR Support | Yes |
Console Connectivity | |
| USB | 3.0 |
| Optical Drive | 4K/HDR Blu-ray drive |
| Networking | Gigabit Ethernet, 802.11ac dual band 2.4GHz and 5GHz |
| Internet Subscription | Xbox Live required to play online |
| Ports | Power, HDMI 2.0a in, HDMI 2.0a out, 3x USB 3.0, S/PDIF, IR out |
● Questions about this phone
What is AppsApk's rating for the Xbox One X?
AppsApk's editorial team rates the Xbox One X at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.