Xiaomi 14
Updated May 2026
- Network5G / LTE
- Display—
- Camera—
- Memory1024 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSAndroid 14
Sponsored
The Xiaomi 14 is a series of Android-based smartphones manufactured by Xiaomi that succeeds the Xiaomi 13 series. The series is the company's flagship range. The Xiaomi 14 and 14 Pro, the first phones to feature a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 System On Chip, were announced on 26 October 2023 and were released in China on 1 November 2023. The Xiaomi 14 Ultra was released on February 22, 2024, in China alongside the Xiaomi Pad 6S Pro.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | Original: Xiaomi HyperOS based on Android 14 / Current: Xiaomi HyperOS 3 based on Android 16 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Storage | 256, 512, 1024GB |
Performance
Powering the Xiaomi 14 is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) system-on-chip. CPU configuration: Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520). Graphics are handled by Adreno 750. Storage options: 256, 512, 1024GB.
Connectivity
Network support: 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.4, A2DP, LE. SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM and Nano-SIM or Nano-SIM and eSIM, dual stand-by).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G LTE / 5G NR |
LAUNCH | |
| Status | in China |
BODY | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM and Nano-SIM or Nano-SIM and eSIM, dual stand-by) |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | Original: Xiaomi HyperOS based on Android 14 / Current: Xiaomi HyperOS 3 based on Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 5x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
MEMORY | |
| Card slot | None |
| Internal | 256, 512, 1024GB |
SOUND | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct / Bluetooth 5.4, A2DP, LE |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
MISC | |
| Models | Jade Green, Black, White, Snow Mountain Pink, Ocean Blue |