Xiaomi Black Shark Helo
7.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.01 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Xiaomi Black Shark Helo is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.01 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Xiaomi Black Shark Helo at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 160 x 75.2 x 8.7 mm (6.30 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~77.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) DCI-P3 100% Always-on display |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 10GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1.25µm, dual pixel PDAF 20 MP, f/1.8, 1.0µm, AF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | AWM-A0 |
| Price | About 500 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Black Shark Helo released?
The Xiaomi Black Shark Helo was announced 2018, October.
What is the Xiaomi Black Shark Helo's display size?
The Xiaomi Black Shark Helo has a 6.01 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Black Shark Helo have?
The Xiaomi Black Shark Helo is available with 6 GB or 8 GB or 10 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Black Shark Helo have?
The Xiaomi Black Shark Helo is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Black Shark Helo have?
The Xiaomi Black Shark Helo features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Black Shark Helo battery capacity?
The Xiaomi Black Shark Helo has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Black Shark Helo support 5G?
No, the Xiaomi Black Shark Helo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Black Shark Helo run?
The Xiaomi Black Shark Helo runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Black Shark Helo?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Black Shark Helo at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.