Xiaomi Mi 4 LTE
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Xiaomi Mi 4 LTE is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 3080 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Xiaomi Mi 4 LTE at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE - international model |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 139.2 x 68.5 x 8.9 mm (5.48 x 2.70 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat); MIUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.8, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery |
MISC | |
| Models | White |
| Price | About 255 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 4 LTE released?
The Xiaomi Mi 4 LTE was announced 2014, December.
What is the Xiaomi Mi 4 LTE's display size?
The Xiaomi Mi 4 LTE has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 4 LTE have?
The Xiaomi Mi 4 LTE comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 4 LTE have?
The Xiaomi Mi 4 LTE is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 4 LTE have?
The Xiaomi Mi 4 LTE features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi 4 LTE battery capacity?
The Xiaomi Mi 4 LTE has a 3080 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 4 LTE support 5G?
No, the Xiaomi Mi 4 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 4 LTE run?
The Xiaomi Mi 4 LTE runs Android 4.4 (full: Android 4.4.3 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 4 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 4 LTE at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.