Xiaomi Mi 4c
6.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3080 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 4c is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 13 MP main camera, a 3080 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 4c at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 138.1 x 69.6 x 7.8 mm (5.44 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 40% in 60 min (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, grey, pink, yellow, blue |
| Price | About 233 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 4c released?
The Xiaomi Mi 4c was announced 2015, September.
What is the Xiaomi Mi 4c's display size?
The Xiaomi Mi 4c has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 4c have?
The Xiaomi Mi 4c is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 4c have?
The Xiaomi Mi 4c is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 4c have?
The Xiaomi Mi 4c features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi 4c battery capacity?
The Xiaomi Mi 4c has a 3080 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 4c support 5G?
No, the Xiaomi Mi 4c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 4c run?
The Xiaomi Mi 4c runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 4c?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 4c at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.