Xiaomi Mi 4i
5.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3120 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 4i is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3120 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 4i at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 138.1 x 69.6 x 7.8 mm (5.44 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop); MIUI 8.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 480p@120fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W: 40% in 60 min (Quick Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3120 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Gray, Black, White, Yellow, Blue, Pink |
| Models | 2015015 |
| Price | About 288 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 4i released?
The Xiaomi Mi 4i was announced 2015, April.
What is the Xiaomi Mi 4i's display size?
The Xiaomi Mi 4i has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 4i have?
The Xiaomi Mi 4i comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 4i have?
The Xiaomi Mi 4i is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 4i have?
The Xiaomi Mi 4i features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi 4i battery capacity?
The Xiaomi Mi 4i has a 3120 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 4i support 5G?
No, the Xiaomi Mi 4i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 4i run?
The Xiaomi Mi 4i runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 4i?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 4i at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.