Xiaomi Mi 4s
7.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 4s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 13 MP main camera, a 3260 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 4s at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 139.3 x 70.8 x 7.8 mm (5.48 x 2.79 x 0.31 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Build | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 40% in 60 min (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
| Price | About 244 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 4s released?
The Xiaomi Mi 4s was announced 2016, February.
What is the Xiaomi Mi 4s's display size?
The Xiaomi Mi 4s has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 4s have?
The Xiaomi Mi 4s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 4s have?
The Xiaomi Mi 4s is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 4s have?
The Xiaomi Mi 4s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi 4s battery capacity?
The Xiaomi Mi 4s has a 3260 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 4s support 5G?
No, the Xiaomi Mi 4s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 4s run?
The Xiaomi Mi 4s runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 4s?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 4s at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.