Xiaomi Mi 5
7.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.15 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.15 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x1.8 GHz Kryo & 2x1.36 GHz Kryo) - Standard edition chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 5 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 144.6 x 69.2 x 7.3 mm (5.69 x 2.72 x 0.29 in) |
| Weight | 129 g / 139 g (Ceramic) (4.90 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.15 inches, 73.1 cm2 (~73.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x1.8 GHz Kryo & 2x1.36 GHz Kryo) - Standard edition |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM (Standard), 64GB 3GB RAM (Prime), 128GB 4GB RAM (Pro) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF, 4-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold, Ceramic |
| Models | 2015105 |
| Price | About 266 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 5 released?
The Xiaomi Mi 5 was announced 2016, February.
What is the Xiaomi Mi 5's display size?
The Xiaomi Mi 5 has a 5.15 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 5 have?
The Xiaomi Mi 5 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 5 have?
The Xiaomi Mi 5 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 5 have?
The Xiaomi Mi 5 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Xiaomi Mi 5 battery capacity?
The Xiaomi Mi 5 has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 5 support 5G?
No, the Xiaomi Mi 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 5 run?
The Xiaomi Mi 5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 5?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 5 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.