Xiaomi Mi 5c
7.1/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / GSM
- Display5.15 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2860 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 5c is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.15 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (3x2.1 GHz Cortex-A72 & 3x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 2860 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 5c at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 144.4 x 69.7 x 7.1 mm (5.69 x 2.74 x 0.28 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.15 inches, 73.1 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat); MIUI 8 |
| Chipset | Xiaomi Surge S1 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2860 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| Price | About 166 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 5c released?
The Xiaomi Mi 5c was announced 2017, February.
What is the Xiaomi Mi 5c's display size?
The Xiaomi Mi 5c has a 5.15 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 5c have?
The Xiaomi Mi 5c comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 5c have?
The Xiaomi Mi 5c is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 5c have?
The Xiaomi Mi 5c features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi 5c battery capacity?
The Xiaomi Mi 5c has a 2860 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 5c support 5G?
No, the Xiaomi Mi 5c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 5c run?
The Xiaomi Mi 5c runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 5c?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 5c at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.