Xiaomi Mi 5s Plus
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 5s Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.2 GHz Kryo) chipset, a 3800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 5s Plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 154.6 x 77.7 x 8 mm (6.09 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x2.2 GHz Kryo) |
| GPU | 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF 13 MP B/W, f/2.0, 1/3", 1.12µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gray, Gold, Rose Gold |
| Models | 2016070 |
| Price | About 344 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 5s Plus released?
The Xiaomi Mi 5s Plus was announced 2016, September.
What is the Xiaomi Mi 5s Plus's display size?
The Xiaomi Mi 5s Plus has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 5s Plus have?
The Xiaomi Mi 5s Plus is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 5s Plus have?
The Xiaomi Mi 5s Plus is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 5s Plus have?
The Xiaomi Mi 5s Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Xiaomi Mi 5s Plus battery capacity?
The Xiaomi Mi 5s Plus has a 3800 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 5s Plus support 5G?
No, the Xiaomi Mi 5s Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 5s Plus run?
The Xiaomi Mi 5s Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 5s Plus?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 5s Plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN