Xiaomi Mi 6
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.15 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3350 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 6 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.15 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 3350 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 6 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 145.2 x 70.5 x 7.5 mm (5.72 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 168 g / 182 g (Ceramic) (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, stainless steel frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.15 inches, 73.1 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), planned upgrade to Android 9.0 (Pie); MIUI 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.6, 52mm (telephoto), 1.0µm, AF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ceramic Black, Black, Blue, White |
| Models | MCE16 |
| Price | About 435 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 6 released?
The Xiaomi Mi 6 was announced 2017, April.
What is the Xiaomi Mi 6's display size?
The Xiaomi Mi 6 has a 5.15 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 6 have?
The Xiaomi Mi 6 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 6 have?
The Xiaomi Mi 6 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 6 have?
The Xiaomi Mi 6 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi 6 battery capacity?
The Xiaomi Mi 6 has a 3350 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 6 support 5G?
No, the Xiaomi Mi 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 6 run?
The Xiaomi Mi 6 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), planned upgrade to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 6?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 6 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.