Xiaomi Mi 8 Pro
7.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.21 inches · 1080×2248
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 8 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.21 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 8 Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 154.9 x 74.8 x 7.6 mm (6.10 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 97.1 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2248 pixels (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.4, 1/3.4", 1.0µm, AF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black (transparent back), Meteorite black, Twilight Gold |
| Models | M1807E8A |
| Price | About 324 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 8 Pro released?
The Xiaomi Mi 8 Pro was announced 2018, September.
What is the Xiaomi Mi 8 Pro's display size?
The Xiaomi Mi 8 Pro has a 6.21 inches display with 1080 x 2248 pixels (~402 ppi density) resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 8 Pro have?
The Xiaomi Mi 8 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 8 Pro have?
The Xiaomi Mi 8 Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 8 Pro have?
The Xiaomi Mi 8 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi 8 Pro battery capacity?
The Xiaomi Mi 8 Pro has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 8 Pro support 5G?
No, the Xiaomi Mi 8 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 8 Pro run?
The Xiaomi Mi 8 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 8 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 8 Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN