Xiaomi Mi 8
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.21 inches · 1080×2248
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 8 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.21 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 8 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 154.9 x 74.8 x 7.6 mm (6.10 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame (7000 series) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 97.1 cm2 (~83.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2248 pixels (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP, f/2.4, 56mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, AF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White, Gold |
| Models | M1803E1A |
| Price | About 245 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 8 released?
The Xiaomi Mi 8 was announced 2018, May.
What is the Xiaomi Mi 8's display size?
The Xiaomi Mi 8 has a 6.21 inches display with 1080 x 2248 pixels (~402 ppi density) resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 8 have?
The Xiaomi Mi 8 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 8 have?
The Xiaomi Mi 8 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 8 have?
The Xiaomi Mi 8 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi 8 battery capacity?
The Xiaomi Mi 8 has a 3400 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 8 support 5G?
No, the Xiaomi Mi 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 8 run?
The Xiaomi Mi 8 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 8?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 8 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.